Home / Çelik Mühendislik İle…

Trabzon'da Çeliği Mühendislik ile Buluşturuyoruz

Mühendis ekibimiz ile Karadeniz Bölgesi'ne çelik yapı ve makine, mimari ve peyzaj, mekanik, elektrik ve özel çözümler üretmek bizim işimiz.Peki ama neden çelik?Gelin cevaplarına birlikte bakalım.
Çelik Nedir

Demir cevherinin fırında kil ve kok kömürü ile birlikte yaklaşık olarak 1800 C de sıcaklıkta ergitilmesiyle pik yani ham demir elde edilir. Kalıplara dökülüp doğrudan dökme demir olarak kullanılır ya da ergimiş haldeyken çelik fırınına alınıp, içindeki karbon oranının düşürülmesi ve bir takım diğer işler sonucunda çeliğe dönüştürülür.

Çeliğin Özellikleri

Çelikler dayanım olarak kabaca üç gruba ayrılır; Yumuşak çelik(az karbonlu) Orta sert çelik(orta karbonlu) Sert çelik(yüksek karbonlu) Çelikte karbon oranı arttıkça dayanım, sertlik ve kırılganlık özellikleri artar. Süneklik tokluk ve kaynaklanabilirlik özellikleri azalır.

Çeliğin Avantajları

Çelik sıcak ve soğuk şekillendirme teknikleri kullanılarak çeşitli tür, ebat ve boylarda üretilmektedir.TS EN 10025 standardına göre akma gerilmeleri ve çekme dayanımları alınarak yapılar tasarlanır.Çelik bir çok yönüyle betonarme yapılardan avantajlıdır.Örneğin, betonarme projede zaman problemi ortaya çıkarken geniş açıklıklarda da daha büyük maliyetler sizleri beklemektedir.Ayrıca yapı malzemesi olan çelik tamamen tek tek parçalarına ayrılabilir olduğundan ötürü yapınızı demonte edip arzulanan yere tekrardan kurabilirsiniz.